parallax background

Nasz zespół

Przedstawmy się.

Kamil Stepuch

Prezes zarządu
Zajmuję się propagowaniem działań Fundacji i kontaktami z partnerami.

Jestem absolwentem ochrony środowiska na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Przyroda, ornitologia i fotografia przyrodnicza od zawsze stanowiły moją pasję, kiedyś pochłaniały większość mojego czasu. Mimo że aktualnie zawodowo jestem związany z inną dziedziną, pasja pozostała. Wolny czas spędzam z rodziną tam, gdzie przyroda jest bliżej nas. Jestem ojcem dwójki dzieci „zarażonych” wrażliwością na otaczającą nas przyrodę, z ograniczonym dostępem do tabletu – z wyboru. Na co dzień zarządzam mniejszymi i większymi projektami, zajmuję się organizacją konferencji oraz wydarzeń, współpracuję z wieloma różnymi ludźmi, instytucjami, również z organizacjami pozarządowymi. Moja aktualna praca, zainteresowania, wychowywanie dzieci i zaufanie do ludzi uświadamiają mi, że trzeba się dzielić z innymi wiedzą, pasją, ale też dawać innym przestrzeń do działania i wzajemnej komunikacji.

Adam Lesiuk

Wiceprezes zarządu
Zajmuję się formalnymi i rozwojowymi działaniami Fundacji, oraz kontaktami z partnerami.

Jestem absolwentem kierunku ochrony środowiska na UMCS w Lublinie i jednocześnie wieloletnim pracownikiem akademickim. Prowadziłem zarówno duże projekty edukacyjne związane z ochroną środowiska i przyrody np. „Ekologiczna Akcja TRATWA”, „Od studenta do eksperta – ochrona środowiska w praktyce”, jak i uczestniczyłem w lokalnych działaniach edukacyjnych jako trener i wykładowca. Moje zainteresowania zawodowe od zawsze skupiają się wokół selektywnej zbiorki odpadów, problematyki wpływu plastiku na środowisko oraz ochrony powietrza przed zanieczyszczeniem. Uczestniczyłem w wielu specjalistycznych konferencjach i szkoleniach, które dużo mnie nauczyły, ale również pokazały, jak wiele jest jeszcze do zrobienia w ochronie środowiska i przyrody. Jestem żonaty, mam dwoje dzieci, które staram się oderwać od komputerów i smartfonów i „wygonić” na świeże powietrze. W wolnym czasie lubię jazdę na rowerze „przed siebie” i wędrówkę po ulubionych górach Bieszczadach.

Michał Stepuch

Członek zarządu
Zajmuję się kontakrem z mediami, PR, oraz wszelkimi kwestiami technicznymi i księgowością.

Urodziłem się i wychowałem na Lubelszczyźnie. Dzieciństwo spędziłem w miejscach, które stanowiły doskonały mariaż wsi, z małym osiedlem miejskim. Tutaj pole, łąka, las, rzeka, w towarzystwie licznej bandy kumpli były przestrzenią codziennej zabawy. Te młodzieńcze lata ukształtowały moją bliskość z przyrodą. Ukończyłem wydział biologiczny Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, specjalność biochemia. 18 lat pracowałem jako przedstawiciel wielkich korporacji, współpracując z branżą medyczną i naukową. Tam nauczyłem się prowadzenia projektów, organizacji szkoleń, konferencji i prowadzenia rozmów, które wiodą do celu. Moją pasją zawsze były i są komputery, nowe technologie. Dlategoteż w fundacji odpowiadam za strony internetowe projektów, implementację rozwiązań informatycznych, media społęcznościowe, projekty grafik, projektowanie i realizację kamer do obserwacji zwierząt, projektowanie i wykonawstwo tablic informacyjnych, i wiele wiele innych... Prywatnie mam dwóch nastoletnich synów, Jakuba i Antka. Razem z nimi i żoną Agnieszką spędzam wszelkie wolne chwile na wsi, w dawnym gospodarstwie dziadków, w odludnej, lubelskiej wsi Walentynów.

Marek Kołodziejczyk

Członek zarządu
Zajmuję się terenowymi i merytorycznymi aspektami działań Fundacji.

Urodziłem się wewnątrz dzikiego regionu wschodniej Polski - Polesia Podlaskiego. To właśnie bliskie sąsiedztwo tak niezwykłych pod względem przyrodniczym miejsc jak stawy w Siemieniu, Lasy Parczewskie oraz dolina Tyśmienicy było dla mnie źródłem inspiracji i pozwoliło rozwijać moją pasję obcowania z dziką przyrodą. Na moim ukochanym Polesiu spędziłem setki niezliczonych godzin na obserwacji, tropieniu i fotografowaniu zwierząt. Cierpliwe podglądanie dzikiej przyrody pozwoliło mi uzyskać obszerną wiedzę z dziedziny anatomii i behawioru wielu gatunków zwierząt. Od najmłodszych lat swoje doświadczenia i emocje przyrodnicze przenosiłem na prace plastyczne. Jako cel postawiłem sobie rysowanie przyrody w sposób jak najbardziej realistyczny. Kontynuując edukację przyrodniczą ukończyłem studia biologiczne na UMCS w Lublinie. Obecnie jako zawodowy rysownik, przyrodnik i ekspert kontynuuję swoje pasje w pracy zawodowej. Prywatnie jestem mężem Agnieszki i dumnym ojcem Franka i Martyny. W wolnych chwilach dłubię przy starych samochodach i uczę się fechtunku.

Marcin Polak

Członek zarządu
Zajmuję się merytorycznymi i terenowymi aspektami działań Fundacji.

Jestem pasjonatem przyrody od ponad 30 lat. Urodziłem się w stolicy Krainy Gór Świętokrzyskich. Moja rodzina pochodzi z Ponidzia, gdzie w tzw. „stykanach” łączą się dwie zakręcone rzeki: Biała i Czarna Nida, dając początek malowniczej Nidzie. Zachwycony różnorodnością i pięknem tej Małej Ojczyzny od wczesnego dzieciństwa spędzałem każdą wolną chwilę na wędrówkach po najdzikszych jej zakamarkach, podpatrując głównie ptaki. Od skończenia studiów biologicznych na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie pracuję na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS jako przyrodnik i nauczyciel akademicki w Katedrze Zoologii i Ochrony Przyrody. Moją ulubioną formą spędzania wolnego czasu jest poznawanie najdalszych i najcenniejszych pod względem przyrodniczym zakątków Lubelszczyzny. Specjalizuję się w badaniu ekologii zagrożonych, słabo poznanych i skrytych gatunków ptaków. Jestem autorem lub współautorem ponad 100 prac naukowych oraz popularnonaukowych. Prywatnie jestem mężem Joli oraz ojcem Hani i Mikołaja. Uwielbiam kuchnię indyjską, prozę Harukiego Murakamiego oraz podpatrywanie życia ptaków w tropikach.

Romuald Mikusek

Rada Fundacji
Zajmuję się merytorycznymi i terenowymi aspektami działań Fundacji.

Jestem przyrodnikiem-ornitologiem z pasji i wykształcenia. Ukończyłem technikum leśne, z czego niestety nie zawsze jestem dumny. Od wtedy związany jestem z ornitologicznym ośrodkiem wrocławskim.  Tytuł magistra a potem doktora biologii uzyskałem na Uniwersytecie Wrocławskim. Od ukończenia studiów pracuję w Parku Narodowym Gór Stołowych, wcześniej jako ornitolog, obecnie w części etatu jako specjalista ds. ochrony przyrody i obszarów Natura 2000. Obiektami moich badań są głównie sowy: sóweczka, włochatka, puchacz oraz uszatka błotna, choć właściwie pasjonują mnie wszystkie ptaki, w tym szczególnie tropikalne.

Fotografuję już od szkoły podstawowej, choć nigdy nie nazwałbym się fotografem. Obecnie często filmuję, czasami rysuję. Ogromną frajdę sprawia mi nagrywanie głosów ptaków. Promuję także linową wspinaczkę drzewną (treeclimbing). Byłem członkiem wielu „ptasich” organizacji, w tym członkiem zarządu KOO, OTOP i „Szklanych Pułapek”. Byłem też założycielem Sekcji Ochrony Sów przy KOO, obecnie Stowarzyszenie Ochrony Sów. Mam tę dziwną przypadłość, że lubię pisać. Obecnie regularnie piszę do miesięcznika „Wiedza i Życie” i kwartalnika „Ptaki” OTOP-u. Doliczyłem się obecnie 135 publikacji. Dużo udzielam się w projektach nauki obywatelskiej, takich jak iNaturalist, eBird, Ornitho.pl, xeno-canto. 

Moja strona: www.rmikusek.pl